Haliç Üniversitesi Girişimcilik ve Pazarlama Kulübü – Röportaj

Haliç Üniversitesi Girişimcilik ve Pazarlama Kulübü ile yaptığımız keyifli röportaj.

 

 

1- Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Üniversite yıllarındaki girişimcilik tutkumdan dolayı Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik bölümündeki öğrenciliğim uzatmalı olarak 7 yıl kadar sürdü. Sonrasında Yıldız’dan ayrılıp Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamladım.. Bu sayede 19 yaşımdan itibaren iş hayatında farklı tecrübeler elde etme şansım oldu. 3 yıl süren, bilgisayar ve sarf malzemeleri satan bir girişimim oldu. Sonrasında tatil ve doğrudan satış sektörlerinde toplamda 6 yıl boyunca, satış müdürlüğü , bölge müdürlüğü ve Türkiye satış direktörlüğü yaptım. Teknolojiye olan merakım ile bu alana doğru yönelmeye başladım. 3 yıl boyunca internet tabanlı bir müşteri sadakat programında yönetici olarak görev aldım. Hemen ardından e-ticaret tavsiye pazarlamasını bir araya getiren incir.com projesinin kuruluş aşamasından itibaren Pazarlama Müdürü olarak görev aldım. Yaklaşık 3,5 yıllık e-ticaret sektörü tecrübesinden sonra 2016 yılının sonlarında Hepsiburada ailesine katıldım. Burada da Pazaryeri ekibinde Satış Geliştirme Müdürü olarak çalışıyorum.

2- Hobileriniz ve sizi tanımlayacak özelliklerinizi de bilmek isteriz.

Evliyim ve 2 yaşında bir oğlum var. Ailem ile vakit geçirmek ve birlikte yeni yerlere gitmekten mutlu oluyoruz. Yeni insanlar ile tanışmak ve yeni şeyler keşfetmek her zaman favorim. Hareketli bir yaşam tarzım var. Sürekli aynı yerde sabit kalmak hiç bana göre değil. Yeniliklere ve gelişime  açık biriyimdir.

Kitap okumayı yada dinlemeyi çok seviyorum. Özellikle şu aralar yoğunluğumdan ötürü okumak yerine dinlemek durumunda kaldığım için satın aldığım kitapları kütüphanemde biriktiriyorum. Açıkçası bunun yakında bir hobiye dönüşmesinden korkuyorum:) Bunun dışında evcil hayvanlara ilgim var. Şu aralar muhabbet kuşlarına merak sardım, bir kaç çift beslemeye başladım.

 

3- En büyük hayaliniz ve Hepsiburada’da gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

En büyük değil ama hayallerim den birisi insanların hayatını pozitif yönde etkileyecek ve yıllarca izlenecek bir TED konuşması yapmak. Favorim Simon Sinek’in yaptığı “Start with Why” konuşması. Mutlaka sizde izlemelisiniz. Bu arada düzenli olarak TED videoları izliyorum. 18 dak kısa videolar, her gün bir tane yatmadan önce, vitamin gibi:)

Hepsiburada daki en büyük hedefim daha fazla esnafın, kobinin işlerini internete taşıyarak e-ticaret yapabilmesini sağlamak. Perakendenin dijital dönüşümüne öncülük etmek.

 

4- Hepsiburada’da çalışmak için nasıl bir aksiyon almalıyız?

Hepsiburada dijital dünyanın en önemli firmalarından biri. Eğer gerçekten kariyerinize bu alanda başlamak ve ilerlemek istiyorsanız Hepsiburada ilk tercihlerinizden olmalı. İyi bir referans her zaman en değerlisidir. Şayet Hepsiburada da çalışan bir tanıdığınız var ise mutlak onun referansı ile ilgili birime ulaşmanızı öneririm. Eğer yoksa yine sorun değil, insan kaynaklarının kariyerine yeni başlayacaklar için hazırladığı ALL STAR programı var. Mutlaka bu programı takip edin ve başvuruda bulunun. Küçük bir tavsiye; Firmaların sizi seçmesini hiç bir zaman beklemeyin. İstediğiniz bir firma , bir pozisyon bir iş varsa gidin ve onu siz alın.

5- Türkiye’de, Hepsiburada’da çalışmanın ne gibi avantajları mevcut? Sizin Hepsiburada’da başlama hikayeniz nedir?

Hepsiburada Türkiye’de e-ticaret sektörüne öncülük ediyor. Dolayısı ile burada çalışmak size eşsiz bir tecrübe ve çok büyük bir network kazandıracaktır.

Başta da bahsettiğim gibi, daha önce yine e-ticaret alanında bir startupta çalışıyordum. Ve oradaki hedefimiz de Türkiye’nin en büyük e-ticaret firmalarından biri olabilmekti. Bunu başaramadık ve finansal nedenler den dolayı firmamız kapanmak durumunda kaldı. Ama bu 3 yıl içerisinde şirket olarak e-ticaret sektöründe yaptığımız önemli çalışmalar sayesinde Hepsiburada’nın üst yönetimiyle tanışma şansım olmuştu. Bu sayede onlarla tekrar bağlantıya geçerek Hepsiburada ekibine dahil olmuş oldum.

 

6- Müşterilere en etkili şekilde nasıl ulaşılır/ ulaşıyorsunuz?

Müşterilere ulaşmak ve onların sürekliliğini sağlamak buradaki en önemli işlerin başında geliyor. Dolayısı ile bu alanda Türkiye’nin en iyilerinden oluşan bir pazarlama ekimizi var. Konvansiyonel medya reklamlarının yanı sıra dijital dünyanın tüm araçlarını kullandığımızı söyleyebilirim. Sosyal medya reklamalrından arama motoru reklamlarına, yeniden hedeflemeden mail pazarlamaya kadar.

7- Üniversite öğrencilerine söyleyebileceğiniz herhangi bir öneriniz var mıdır?

“Yatan aslan olmaktansa, gezen tilki olmak çok daha iyidir.” Sık sık bu sözü hatırlamakta fayda var.
Hızla değişen ve gelişen bu Dünya’da elimizdeki en değerli sermaye kendimiziz. Dolayısı ile genç arkadaşlarımıza bunun farkında olmalarını, mutlaka kendilerine yatırım yapmalarını tavsiye edebilirim. Bu yatırım iyi bir eğitimin yanı sıra iyi network, iyi bir iletişim becerisi olabilir. Elbette hangi sektörde olurlar ise olsunlar, işlerine interneti, teknolojiyi ve e-ticareti mutlaka katmalarını öneririm. Çünkü gelecek bu sektörlerle şekilleniyor olacak.

 

8- Kariyer yolunda neler bizi başarıya götürür? Bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikle ilgili olduğunuz, sizi heyecanlandıran bir alan bir sektör seçmek çok önemli. Bu sizin şuan okuduğunuz bölüm olmaya da bilir. Çünkü bazı arkadaşlarımız kendileri için yanlış bölüm tercihinde bulunduklarını ancak o bölüme başlayınca anlayabiliyor. Benim gibi:) Sonrasında ise, iş hayatında süreklilik çok önemli. Eğer kendiniz için doğru alanı, işi seçti iseniz sabırlı olmalısınız. O alanda uzmanlaşmaya ve süreçlere hakim olmaya çalışmalısınız. Genç arkadaşlarımızın en çok zorlandığı noktanın bu olduğunu düşüyorum. Çünkü yeni nesil eskisine göre çok daha sabırsız. Her şeyin çok kısa süre içerisinde gerçekleşmesini istiyoruz. Eğer doğru alanı seçmiş ve sabırla uzmanlaşmaya başladıysak belli bir süre sonra o alanda aranan kişi siz olmaya başlarsınız ve önünüze bir çok fırsatın çıktığını görebilirsiniz.

 

9- Eklemek istediğiniz herhangi bir kısım var mı?
Hepinize başarılı bir gelecek diliyorum.
Başarı konusunda size ilham olabilecek kısa bir videomu paylaşıyorum.

Son olarak, öğrenciliğiniz süresince, hayatınız boyunca hatırlayacağınız güzel anılar ve arkadaşlıklar biriktirin diyorum.
Her zaman sizlere destek olmak isterim.
Bana dilediğiniz zaman Linkedin’den ya da web sayfam dan ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere,
Sevgiyle kalın.
Ziya KIZILTAN

 

Derginin tamamına  www.hugip.com/dergi adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.