Kredi kartı kullananlar, 17 Ağustos’a dikkat!

Tüm Kredi Kartları İnternetten Alışverişe Kapatılıyor!

İnternetten alışverişin avantajları her geçen gün daha fazla tüketici tarafından keşfedilirken, bu alışverişlerde kredi kartı kullanımı da hızla artıyor. 2016 yılında internetten kredi kartı ile yapılan toplam harcama tutarı 68,5 milyara ulaşmış durumda.

İnternet ortamında kredi kartı kullanımının hızla artması, bir yanda da bu alandaki dolandırıcılık olaylarının de artmasına zemin hazırlamış durumda. Bilinçli kullanıcıların bile fark etmekte zorlanacağı yöntemler geliştiren bu suç örgütlerine karşı tüm kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu(BDDK)’da yaşanan bu mağduriyetleri önlemek amaçlı 16 Şubat 2017 de çok önemli bir karar aldı.

 

Bu karara göre;
1- Bundan sonra bankalar müşterilerine kredi kartlarını online alışverişe kapalı gönderecek. Dileyen müşteriler ise bankaları ile iletişime geçerek kredi kartlarını internet kullanımına açtırabilecekler.
2- Şuan kullanılan 176 milyon kartın sahibi milyonlarca kullanıcı ise kartlarını internette kullanmaya devam etmek için ise 17 Ağustos 2017 tarihine kadar bankalarını arayarak onay vermeleri gerekecek. Aksi takdirde kartları bu tarihten itibaren internetten alışverişe kapatılmış olacak.

Peki internetten alışveriş yapan bilinçli bir kart kullanıcıları ne yapmalı?

Nasıl olsa daha vakit var, daha sonra yaparım demeden hemen şimdi hizmet aldıkları bankalar ile iletişime geçerek bu onayları vermeliler.
Bu hem 17 Ağustos tarihinde yaşanabilecek olası yoğunluğu engelleyecek hemde tam ihtiyaç anında kartlarını kullanırken sorun yaşamalarını önleyecektir.

 

Ziya KIZILTAN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.