MIXX DigiTalks-II – Dijital olunca çok kolay!

Bugün IAB Türkiye’nin düzenlediği, Facebook’un ana  sponsor olduğu MIXX DigiTalks-II Seminerine katılma şansım oldu. Four Seasons Bosphorus İstanbul’da gerçekleşen etkinlikte dijital dünyanın önemli isimleri vardı. Yapılan sunum ve paneller ile Türkiye’de digital reklam ve pazarlama mecralarının geldiği son durum paylaşılırken, önümüzdeki yıllarda hep birlikte yaşayacağımız gelişmelere de bir anlamda ışık tutulmuş oldu.
Seminerin açılış konuşmasını IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun yaptı. Ülkemizdeki dijital reklam dünyası ile ilgili birçok bilgi paylaşırken, en akıllarda kalıcı olanı ise son slaytlarında aktardığı “1 TL’lik dijital reklam yatırımı milli gelire 17,2 TL olarak yansır” bilgisi oldu.

 

IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun’un kendi tabiri ile aslanlar gibi yaptığı açılış konuşmasının hemen ardından “Dijital Reklamın Markaya Etkisi Araştırması” sonuçlarını açıklamak üzere GfK Crossmedia Link Direktörü Ali Şahin ve GfK Müşteri Danışmanı Ümit Karaduman sahneye çıktı.

Türkiye’de digital reklamların etkisini en iyi ölçen bu araştırmanın sonuçları ise şöyle oldu:

Dijital yatırımlar hatırlanma, beğeni ve imaj anlamında markaya pozitif katkı sağlamakta önemli bir rol oynuyor.

Dijital mecra kullanımı tüketicinin markayla etkileşmesini kolaylaştırıyor.

Reklam kampanyalarında dijitalin etkin kullanılması hedef kitleleri belirgin biçimde harekete geçiriyor.

Araştırma sonuçlarından hemen sonra sahneye, benim adını ilk kez orada duyduğum, Türkiye’nin önemli YouTuber’larından Berkcan Güven çıktı. Henüz 20 yaşında olan Berkcan sempatik tavrı ve farklı espri anlayışı sayesinde vine de ulaştığı 750 bin takipçinin ardından youtube da 1 yıl gibi kısa bir sürede 1 milyonun üzerinde bir abone sayısına ulaşmış. Kendi tabiri ile “çok garip bir yer” olan youtube daki fenomenliği sayesinde markalar ile kazançlı iş birliktelikleri yapmaya çoktan başlamış.

 

Berkcan’nın sunumunun hemen ardından başlayan panelde ise oyuncu ve “influencer” Akasya Asıltürkmen, Unite.ad Kurucu Ortağı Arman Acar ve Arçelik Dijital Strateji ve Pazarlama Direktörü Metin Cherasi; Wanda Digital Yönetici Ortağı Burçak Günsev’in moderatörlüğünde markaların influencer ve fenomenler ile çalışırken nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında konuşuldu.

Kahve arasından sonra devam eden sunumlarda ise dijital tüketici için özel içerik üretmenin öneminden ve geleneksel televizyonculuğun dijitale nasıl evrildiğinden bahsedildi.

DİJİTAL DÜNYA VE GÜVEN

Son bölümde ise Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi’nin moderatörlüğünde İninal.com CPO’su Mehmet Karaca ve Garanti Bankası Dijital Kanallar Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Uğur Sennaroğlu ile mobil cüzdanlar, yeni ödeme sistemleri ve müşterilerin yaşadığı güven sorunlarından bahsedildi.

 

Oturumun sonlarında Emre Ekmekçi önümüzdeki günlerde tüm kredi kartlarının internet harcamalarına kapatılacak olmasının e-ticaret sektörünü olumsuz etkiyebileceğinin altını çizerken, Uğur Sennaroğlu ise bankalar olarak kredi kartı kullanıcıları ile tüm kanallardan iletişime geçerek sözlü, yazılı ya da dijital ortamda onay almak için süreçlerini başlattıklarını belitti.

Ziya KIZILTAN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.