Gold Book Magazine – Röportaj

Gold Book Magazine dergisi ile kuyumculuk sektörünü, e-ticareti ve Hepsiburada’yı konuştuk.

 

 

1.   Hepsiburada’nın kuruluş ve gelişme felsefesini kısaca özet olarak nasıl tanımlarsınız?

Bugüne dek birçok kez “yılın en sevilen e-ticaret markası” seçilen, Türkiye ve EMEA bölgesinin en büyük e-ticaret platformu Hepsiburada, bu başarısını insanların yaşamını kolaylaştırma misyonuna borçlu. Bu anlayış ile kurulduğumuz ilk günden itibaren yaptığımız yatırımlar, araştırma-geliştirme faaliyetleri, ürettiğimiz çözümler ile müşterilerimize aradığı tüm ürünleri tek noktadan, kolay erişilebilir, güvenli, hızlı ve ekonomik olanaklarla sunmayı görev edindik.

Yaptığımız tüm çalışmalarla sadece müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda Türkiye’de e-ticaretin gelişimine de öncülük ediyoruz. Bu doğrultuda sahip olduğumuz teknoloji, operasyon ve pazarlama gücünü 2015 yılında hayata geçen Hepsiburada Pazaryeri ile perakendecilerin hizmetine açarak, perakendenin dijital dönüşümüne katkı sunuyoruz. Yanı sıra Hepsiburada iştiraki olarak kurulan Hepsipay ile e-ticaret müşterilerine güvenli ödeme hizmeti sunarken, Hepsiexpress ile de hızlı ve kaliteli taşımacılık hizmeti sağlıyoruz. Dolayısıyla Hepsiburada olarak hem müşterilerimizin hem de iş ortaklarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Bu da bizim hızlı büyümemizi ve en sevilen marka olmamızı sağlayan en önemli faktör.

2.   Hepsiburada’nın gelecek yıllara yönelik teknolojik ve stratejik açılımları hangi sektörlerde olacak?

Teknoloji hızla gelişiyor ve buna bağlı olarak hizmetler, ürünler ve çözümler de değişiyor. Bir teknoloji şirketi olarak biz de bu dönüşüme ayak uydurmak durumundayız. Hepsiburada olarak bununla yetinmiyor, bu harekete öncülük ediyoruz. Haziran ayında fotoğrafla ürün arama özelliği Hepsiburada Çekbul’u 12 milyon üründe geçerli hale getirdik. Bu ve bunun gibi hizmetleri yine bu yıl resmen faaliyete geçen Ar-Ge merkezimizde geliştirmeye, e-ticaret alanında yenilikçi çözümleri üretmeye devam edeceğiz.  Öte yandan Pazaryerinde iş ortaklarımıza sunduğumuz olanakların kapsamını geliştirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde lojistik anlamda zorluk yaşayan iş ortaklarımızın, Gebze’de 100 bin metrekare alanda kurulu Türkiye’de e-ticaretin en büyük lojistik merkezi olan, Hepsiburada Operasyon Merkezi’nden faydalanmasına imkan tanıyacağız. Yanı sıra hızlı ve güvenilir dağıtım hizmeti Hepsiexpress ile ilk aşamada İstanbul’un tümünü kapsayacak operasyon ağını tamamlayacağız. Ardından bu hizmetin tüm Türkiye’yi kapsaması için çalışmalarımıza yoğunlaşacağız. Böylece müşterilerimiz, hızlı ve kaliteli teslimat imkanından faydalanabilecek.

Ziya Kızıltan

3.   Türkiye’deki e-ticaretin gelişimini nasıl buluyorsunuz? Gelecek 5 yılda neler değişecek?

E-ticaret, tüm dünyada hızlı bir artış trendi içerisinde. Geride bıraktığımız 2016 yılı itibariyle dünyada e-ticaretin toplam perakendede içindeki payı %8,5 seviyesine ulaştı. Türkiye’de bu durum henüz istediğimiz seviyelerde değil fakat çok hızlı bir gelişim var ve bu bizim için çok ciddi bir fırsat aynı zamanda. E-ticaret Türkiye’de 2013’ten bu yana %120 büyüyerek 31 milyar TL’ye ulaştı. Toplam perakende içerisindeki payı şu anda %3,5 dolayında. Türk halkının internet ve kredi kartı kullanımı da her geçen gün artıyor. Hatta dünya ortalamasının üzerinde ve gelişmiş ülkelerle yarışır düzeydeyiz. Genç ve dinamik nüfusumuz da e-ticaretin gelişimini destekleyen önemli bir faktör. E-ticaretin bu potansiyel ile Türkiye’de büyümesini sürdüreceğini ve 2020 yılında dünya ile yarışır bir hale geleceğini düşünüyoruz.

4.   Hepsiburada’nın Kadın girişimciler için özel bir çalışması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Günümüzde girişimcilerin sadece işlerini kurması yetmiyor; işlerini büyütme, geliştirme, tüketicilere ulaştırma, pazarlama konularında birçok zorluğun da üstesinden gelmeleri gerekiyor. Gerekli altyapının kurulması ve geliştirilmesi de dikkate alındığında bu süreçlerin her biri sanıldığının aksine bir hayli masraflı ve zorlu.  Üstelik girişimde bulunanlar kadınsa zorluklar daha da artıyor. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonomi için kadınların iş gücüne katılımı kritik öneme sahip. Biz de Hepsiburada olarak kadınların iş gücüne katılımını teşvik edecek, onları ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirecek bir program hayata geçirdik. Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programı ile tüm imkanlarımızı ve teknoloji gücümüzü girişimci kadınlar için seferber ediyoruz. Teknoloji altyapımızı, operasyonel ve pazarlama gücümüzü onların gücü haline getiriyoruz. Bu sayede iş kurmak isteyen veya mevcut işini Hepsiburada gücüyle büyütmek isteyen kadınlara düşük oranlı komisyon, kampanya ve pazarlama desteği, teknoloji altyapı desteği, Hepsipay ödeme sistemlerinde indirim, entegratör firma desteği, ekstra reklam harcama desteği, kargo desteği gibi birçok imkan sunuyoruz.

5.   İnternet satışlarında başarılı olmanın sizce olmazsa olmaz 5 önemli başlığı nelerdir?

E-ticaret maliyetlerde kolaylık sağlayan basit bir iş modeliymiş gibi algılanıyor. Bu çok doğru değil. Teknoloji altyapısından ödeme sistemlerine, dağıtım süreçlerinden operasyon yönetimine kadar arka planında oldukça zorlu ve maliyetli bir süreç yatıyor. Tüm bunlar yatırım gerektiriyor. Bu doğrultuda e-ticaret yapmak isteyenlerin bu yatırımları hayata geçirebilmesi veya bu imkanlardan faydalanabileceği platformlar aracılığıyla e-ticaret yapmasını öneriyoruz. Biz Hepsiburada olarak “Tek tıkla kolay alışveriş, her an her yerden erişim, güvenli alışveriş, kolay iade, aynı gün teslimat, ürün karşılaştırma” gibi pek çok hizmeti teknolojik imkanlarla birleştirerek sunuyoruz. Tüm bu olanaklar Pazaryerimizde yer alan iş ortaklarımız için de geçerli. Tüm teknoloji altyapımızı, lojistik ve pazarlama gücümüzü onlara sağlıyoruz.

6.   Hepsiburada’da yeralan kaç kuyumcu var?

2015 yılında hayata geçirdiğimiz Pazaryeri modelimiz ile birlikte iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde 10 binin üzerinde iş ortağına ulaştık. Tüm farklı sektörlerde faaliyet gösteren bu 10 bin iş ortağımızın henüz sadece 200 civarının kuyumculuk sektöründen olduğunu söyleyebiliriz.

7.   Kuyumculuk sektöründen sunmuş olduğunuz imkanları iyi kullanıp, cirolarını arttıran örnekler verebilir misiniz?

Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren bu 200 civarı iş ortağımızın hepsi ile yakın temas içindeyiz. Özel günlerde ve kampanya dönemlerinde yapmış olduğumuz ortak çalışmalar ile yüksek hacimlere ulaşabiliyoruz. Örneğin yakın zamanda iş ortaklarımızdan biri ile anneler günü öncesi Hepsiburada müşterilerine özel bir takı setinden bir hafta içerisinde 2 binin üzerinde satmayı başardık.

Bizim ile çalışan ve sunmuş olduğumuz imkanları en iyi şekilde kullanan firmalarımıza,  Gülaylar, Goldstore, Silver&Silver ve Chavin markalarını örnek olarak gösterebiliriz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.